Koolide veebilplatvormi teenuse veebilehele info lisamise hea tava

Siit leitate Haridusasutuste ühise veebilehtede platvormi kohta infot ning abimaterjale. Küsimuste või probleemide korral aitab teid veebiplatvorm@hitsa.ee.
Vasta
krosenthal
Postitusi:19
Liitunud:E Nov 12, 2018 2:20 pm
Koolide veebilplatvormi teenuse veebilehele info lisamise hea tava

Postitus Postitas krosenthal » R Juun 14, 2019 2:29 pm

1. Veebilehel oleks hea kui oleks logo, muidu pole võimalik avalehel visuaalselt tuvastada, mis kooliga on tegu. Logo asemel võib olla ka pilt kooli nimega.
2019-06-14_13h27_24.png
2019-06-14_13h27_24.png (24.67KiB)Vaadatud 6563 korda


2. Logo võiks olla loetav (piisavalt suur, et ka vaegnägijad tuvastaksid kooli nime logo järgi)
Sealjuures võiks logo juures olla kooli nimi välja toodud tekstiliselt (mitte vaid kujutis vaid kujutis koos tekstiga)

3. Teksti ja selle tausta kontrastsus vastaks wcag 2.0 AA nõuetele

Seda saab kontrollida nt siit: https://webaim.org/resources/contrastchecker/
Chrome-i laiendus värvi hex koodi teada saamiseks: ColorPick Eyedropper.

Soovitatud värvid on välja toodud: https://3j3ags.axshare.com/#g=1&p=logo_ja_v_rvid (kõige tumedam värv)

Näide liiga väikesest kontrastusest:

#FFFFFF kirja värv ja #1C9B29 tausta värv
2019-06-14_13h48_25.png
2019-06-14_13h48_25.png (2.22KiB)Vaadatud 6563 korda
2019-06-14_13h46_57.png
2019-06-14_13h46_57.png (29.96KiB)Vaadatud 6563 korda

4. Teksti edastamine pildina:

Kui lisate veebilehele edastatava teksti pildina, palun lisada sama ka tesktilises vormis (nt pildi alt-teskti) või uudisena. Otsingumootorid ei ole võimelised infot pildi pealt lugema. WCAG nõuetest lähtuvalt peab info olema lehel kättesaadav ka ekraanilugeriga lehte lugedes. Ekraanilugerid loevad tekstilist infot lehel ning pildi alt-tekste.

5. Tekstisisese info väljatoomine:

Kui soovite teksti sees infot esile tuua, palun kasutage selleks teksti redigeerimisel nt bold/ rasvane kirjatüüpi või italic/ kaldkirja tüüpi.
Kui te soovite teksti sees siiski tekstist erineva värviga välja tuua infot, siis palun kasutage selleks värvi, mis sobib kokku teie veebilehe üldkujundusega. Palume mitte kasutada erkpunaseid toone.

6. Soovitused teksti edastamiseks veebilehel (SEO):

Otsingumootorites veebilehe optimeerimiseks (SEO) oleks hea kui tekst oleks liigendatud – kasutatud erinevaid lõike ja pealkirju. See annab tekstist ülevaate, lõppkasutaja leiab kiirelt huvipakkuva koha.Liigenda võiks tekstipõhimõttel 1 mõte = 1 paragraaf. Kui võimalik kasutage loetelusid.

Otsimootorites otsivad lõppkasutajad märksõnade järgi. SEO on otsitavate sõnade ja fraaside teadlik kasutamine veebilehe pealkirjades ja sisus. Püütakse ära arvata, mis sõnad kasutajaid huvitavad (või tegelikult: mida otsimootor arvab, et kasutajad hindavad).Mida konkreetsem fraas, seda parem. Üks sõna on liiga üldine, ei erista konkurentidest. Liiga pikka ja erilist fraasi tõenäoliselt keegi ei otsi.Sobivate otsisõnade ja -fraaside leidmiseks on omaetteprogrammid.Google Adsi märksõnade plaanija (https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/)Keyword Tool (https://keywordtool.io/) Tõsta oluline esile: bold, tekstiväljavõtted jms. Värve pole soovitav kasutada, kuna see oleneb teie poolt veebilehele lisatud kujundusest.

7. Soovitused teksti edastamiseks veebilehel (lõppkasutaja vaatest):

Lõpp-kasutaja ei loe veebilehel pikkasid tekste täielikult läbi, loetakse nii-öelda F kujuliselt.
Teksti paremaks lugemiseks peaks see olema välja toodud lühiseselt ja liigendatud (lõikudena, nummerdatult, tabelina, punktidena).

Infot paremaks teksti edastamiseks leiab Stiiliraamatust

Infot veebilehele toodetava sisu kohta leiab ka nt siit:
TTÜ veebilehele info lisamise näitel

Veebilehele info lisamisel palun vaadake, kuidas info kuvatakse välja ka mobiilses vaates.

8. Peamenüü muutmine:

Palume veebilehe peamenüü struktuuri mitte muuta. Kui soovite veebilehe peamenüüsse tekitada uusi peamenüü punkte, palume mitte lisada üle 8. Palume hoida peamenüü punktide kirjed ka lühikesed.
Kui lisate peamenüü punkte, palun vaadake, kuidas paistab menüü välja ka väikestel sülearvuti ekraanidel. Kas nendele mahub menüü ilusti ära ja ei jookse ekraanilt välja?

Peamenüü punktide teksti muutmisel, palun kasutage uut teksti nii lühidalt kui võimalik.

Õppetöö vs Info Õppetöö kohta. Õppetöö ütleb lõppkasutajale sama palju.
2019-06-14_15h10_29.png
2019-06-14_15h10_29.png (1.97KiB)Vaadatud 6553 korda
Nupp AVALEHT peab olema peamenüüs ja selle alla ei tohi tekitada alam-menüü punkte. Kasutajakogemuse analüüsist lähtuvalt otsivad lõppkasutajad veebilehel liikudes Avaleht nupukest, et liikuda veebilehel tagasi avalehele. Logo kaudu avalehele liikumine pole veel sobiv alternatiiv ainukese variandina avalehele liikumiseks. Kui lisate Avaleht alla alam-menüü punkti ei tööta see peamenüü punkt selliselt, et oleks võimalik avalehele navigeerida.


9. Kontakt sisuleht:

Üks enim-otsitav info veebilehel on kontaktid. Palume selleks kasutada Kontaktide lisamise võimalust veebilehel ja kontaktide kuvamist peamenüü Kontakt lehe kaudu. Soovitame hoida Kontakt peamenüüpunkti esilehetoodult ja seda mitte alam-menüü punktiks liigutada. Kontakt peamenüü punkt võiks olla peamenüüs ka kõige parempoolsem. Niiviisi on lõppkasutaja jaoks Kontaktide lehed koolide veebilehtedel lihtsasti kättesaadavad.
Palume Kontaktide sisulehte veebilehel mitte peita.

Vasta